arammax

5/5 - (1 امتیاز)

از عمل سند بلاست یا ساب پاشی برای پاکسازی سطوح از رنگ، آلودگی، گرد و غبار و از بین بردن ناهمواری ها، استفاده می شود. کاربرد سند بلاست این است که با اعمال فشار زیاد ذرات ریز و ساینده شن و ماسه بر روی سطوح پاشیده می شود. این امر باعث هموار کردن ناهمواری های انواع سطوح می گردد. از موادی مانند شن و ماسه، مسباره، ساچمه، کاربید سیلیسیم، ماسه سیلیس، اکسید آلومینیوم، خرده شیشه، ماسه سرامیک و ذرات فولادی به عنوان ذرات ساینده استفاده می شود. این ذرات با شدت بسیار زیاد به سطح مورد نظر پرتاب می گردند و باعث از میان بردن جرم و سایر آلودگی ها می شوند. در این عملیات کلیه ذرات باید دارای سختی بسیار زیادی باشند، زیرا در صورت نرم بودن، ذرات در زمان پرتاب به سطح می چسبند.

موارد استفاده

از سند بلاست برای انجام کارهایی مانند زنگ زدایی، ماسه زدایی، صیقل دادن و رنگ برداری انواع سطوح و قطعات استفاده می گردد. در بعضی مواقع از این روش برای تمیز نگه داشتن انواع قالب های صنعتی، صیقل دادن قطعات، لعاب کاری و تفلون کاری، برای بالا بردن کیفیت و افزایش عمر آنها مورد استفاده قرار می گیرد. سند بلاست همچنین برای آماده سازی سطوح و قطعات جهت انجام انواع آبکاری های صنعتی و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر کاربرد سند بلاست حکاکی انواع نوشته ها و نقش های مختلف و برجسته کاری آن ها بر روی سطوح از جنس شیشه‌، چوب، ام دی اف، کاشی و سرامیک و… می باشد که بیشترین موارد استفاده از آنها برای انجام امور تولیدی، تبلیغاتی و تزئینات دکوری می باشد.

 • زنگ زدایی، ماسه زدایی، و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی.
 • پولیش کاری و تمیزکاری انواع قالبهای صنعتی.
 • زبر کردن سطوح با استفاده از ساینده های مخصوص جهت بهینه سازی عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ایجاد کیفیت بهتر.
 • آماده سازی سطوح جهت انجام انواع آبکاری های صنعتی.

در عملیات سند بلاست کلیه ذرات باید دارای سختی بسیار زیادی باشند، زیرا در صورت نرم بودن، ذرات در زمان پرتاب به سطح می چسبند.

کاربرد سند بلاست در صنایع کشتی سازی

کاربرد سند بلاست در کارخانه های کشتی سازی بسیار پر رنگ و مهم می باشد. صنعت کشتی سازی و تمام صنایع وابسته به آن به علت استفاده از قطعات فلزی در ساخت کشتی ها، بسیار تحت تاثیر آب و موادی که جا به جا می کنند قرار میگیرند. به دلیل وسعت تجهیزات و عظیم بودن آن ها برای جرم زدایی و پاکسازی بدنه کشتی ها با هیچ گونه روش موثر دیگری امکان پذیر نمی باشد. دیگر روش ها هم وقت گیر هستند و هم هزینه ی بیشتری را در بر میگیرند. به همین دلیل استفاده از عملیات سند بلاست هوشمندانه ترین و کارآمد ترین راه برای انجام می باشد.

کاربرد سند بلاست در صنایع نفت، گاز  و پتروشیمی

بهترین و کاربردی ترین راه که از نظر اقتصادی، و هم روش مناسبی برای پاکسازی سطوح در این صنایع است، استفاده از روش های مختلف سند بلاست می باشد. قسمت های بزرگی از تجهیزات صنعت نفت، گاز و به خصوص پتروشیمی به دلیل در تماس بودن با مواد شیمیایی خورنده، پس از گذشت زمان دچار پوسیدگی در قسمت های داخلی و بیرونی مخازن می شوند. آب و هوای منطقه هم در این امر بسیار تاثیر گذار است.

کاربرد سند بلاست در طراحی روی شیشه 

شرکت های زیادی با استفاده از روش سند بلاست آرم و طرح شرکت ها را بر روی شیشه ها حک می کنند و یا با مات کردن قسمت هایی از شیشه اقدام به جداسازی فضا ها از یکدیگر می کنند. اگر به دفاتر و دکوراسیون ساختمان ها توجه کنید، با شیشه های جدا کننده و درب های ورودی حکاکی شده بسیاری مواجه می شوید. ایجاد این طرح ها و اشکال و خلاقیتی که در تولید این نوع شیشه ها به کار رفته است، تماما با استفاده از روش سند بلاست صورت گرفته است.

ایجاد این طرح ها، تماما با استفاده از روش سند بلاست صورت گرفته اند.

کاربرد سند بلاست در پاک سازی قالب های صنعتی و بدنه ی خودرو

در هنگام تولید قالب های صنعتی، ممکن است زائده ها و حتی ناهمواریهایی در قطعات بوجود بیاید. سنباده زدن قطعات کاری وقت گیر و در اکثر موارد دارای نتیجه ی مطلوبی نمی باشد. استفاده از روش سند بلاست کمک می کند تا پاک سازی قطعات با کیفیت و دقت بیشتری انجام گیرد. این کار باعث می شود در آخر یک قطعه با سطح یکدست و بدون ناهمواری داشته باشیم. بدنه خودرو های صنعتی و حتی خودرو های شخصی در اثر عوامل جوی و محیطی، با گذشت زمان دارای پوسیدگی و خرابی می شوند. بعضی از مواقع مواردی چون آتش سوزی و تصادفات باعث خرابی و آسیب به بدنه ی آنان می گردد. یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش برای از بین بردن آلودگی های سطح بدنه ی خودرو استفاده از سند بلاست برای پاکسازی این سطوح می باشد.

کاربرد سند بلاست در پاکسازی نمای ساختمان

نماهای ساختمان ها در اثر استهلاک و تاثیر شرایط جوی، تابش مستقیم نور خورشید و آلودگی هوا، مات و کدر می شوند. مواردی مانند جرم و گاهی اوقات دوده های ناشی از سوختن و حرارت باعث سیاهی و مات شدگی نما می گردد. یکی از بهترین راههای پاکسازی نما استفاده از روش سند بلاست است که در دو نوع ساب پاشی خشک و ساب پاشی خیس قابل اجرا می باشد. هر کدام از این روش ها بسته به نوع نما اجرا می شود.

نماهای ساختمان ها در اثر استهلاک و تاثیر شرایط جوی، تابش مستقیم نور خورشید و آلودگی هوا مات و کدر می شوند.

انواع

 • سایش سطح: از این روش با بهره گیری از دانه هایی از جنس شیشه برای پاک سازی سطوح از رنگ یا رسوبات و حتی قارچ ها که بر روی سطوح فلزی ایجاد خوردگی می کنند استفاده می شود.
 • سند بلاست چرخشی: در این نوع ساب پاشی برعکس انواع دیگر از فشار هوا استفاده نمی شود و بجای آن از نیروی سانتریفیوژ در جهت پرتاب ساینده ها به سطح استفاده می گردد. این روش در مقایسه با روش های دیگر بازدهی خیلی بیشتری دارد.
 • سند بلاست با آب: در این روش با استفاده از فشار زیاد آب ذرات ساینده به سمت سطح پاشیده می شود. کاربرد سند بلاست توسط آب در شستشو و پاکسازی سطوح از زنگ زدگی و پوسیدگی ها می باشد. مهمترین مزیت این روش این است که در هنگام کار باعث ایجاد گرد و غبار نمی شود و برای اپراتور ایجاد مزاحمت نمی کند
 • میکرو سند بلاست: این روش برای پاکسازی سطح هایی استفاده می شود. که بسیار حساس و ظریف هستند و نیازمند روشی دقیق برای پرتاب ذرات ساینده به سطح می باشند.

مزایا

به طور کلی عملیات سند بلاست از روش هایی به شمار می رود که دارای مزایای بسیار زیادی است که چند نمونه از آن را نام می بریم.

 • سند بلاست کردن سطح، قبل از برش، سرعت و دقت در برش آن را بالا می برد.
 • صرفه جویی در وقت، و سرعت بسیار زیاد در هنگام پرداخت سطوح مختلف.
 • یک دست شدن سطوح پس از اتمام کار و زدودن کامل آلودگی های موجود بر روی سطح مورد نظر.
 • تنها روش بسیار مناسب و ایده آل برای تمیز کردن سطوح فلزی از رسوب و انواع آلودگی ها.
 • افزایش راندمان و کیفیت رنگ آمیزی پس از عملیات سند بلاست.
 • پاک کردن در قسمت های غیر قابل دسترسی سطوح و قسمت هایی که دسترسی به آن ها مشکل می باشد.
 • این روش، به نسبت توانایی انجام حجم کار زیاد در زمان کوتاه بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه می باشد.

از این روش با استفاده از ذرات شیشه ای برای پاک سازی سطوح از رنگ یا رسوبات استفاده می شود.

جمع بندی

عملیات سند بلاست از آن جهت قابل اهمیت است که به وسیله ی آن می توان تمام سطوح از هر جنسی را به راحتی و با سرعت پاکسازی کرد. این روش از استفاده از سمباده ها و برس ها بسیار کارآمد تر می باشد. رنگ آمیزی که بعد از این عملیات انجام می گیرد از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. قابل ذکر است که روش ساب پاشی بیشتر برای ایجاد زبری، صیقل و از بین بردن انواع آلودگی بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.


ارسال دیدگاه

تماس با ما