arammax

5/5 - (1 امتیاز)

دستور العمل سازمان NIOSH  برای کاهش سیلیکا درمحیط کار وجلوگیری از فوت کارگران به علت ابتلا به تنگس نفس شامل موارد زیر می باشد :

۱٫     جایگزین کردن استفاده از سیلیکا و شن ماسه با سایر موادی که یک درصد سیلیکا در آن وجود داشته باشد .خطر ابتلا به کارگرانی که از سیلیکا در عملیات بلاستینگ استفاده میکنند بسیار بالاست و کنترل آن هم مشکل به نظر میرسد برای این منظور سازمان NIOSH  پیشنهاد کرده که از سال ۱۹۷۴ به بعد مصرف موادی که دارای سیلیکا وماسه بیشتر از یک درصد هستند ممنوع می باشد .

۲٫     برای کنترل عوارض بیماریهای مربوط به سیلیس  طبق متد NIOSH 7500,7602 استفاده شود .

۳٫     استفاده از روشهای کاهش آلودگی مانند تعمیر ونگهداری به موقع ماشین آلات ،تمیز کردن ادوات وسایل مربوطه،استفاده از کابینتهای بسته برای کاهش پراکندگی سیلیس.ماشینهای تمیز کننده در کارگاههای که عملیات بلستینگ انجام میشود باید بکار گرفته شود .افرادی که با سیلیس کار میکنند باید از پوششهای مناسب و PPE مناسب این کار استفاده نمایند .اطاقهای بلاستینگ باید دارای سیستم تهویه مناسب بوده و روشنایی لازم نیز لحاظ شود ضمنا تمامی افراد با وجود سیستم تهویه باید از وسایل حفاظت فردی مناسب PPE  در حین کار استفاده نمایند . هیچ گونه درز و شکافی در دیواره وسقف این اتاق ها نباید وجود داشته و سیستم تهویه نیز کارایی وربایش لازم را داشته باشد . استفاده مجدد از سیلیکای مصرف شده با توجه به این که ابعاد ذرات آن کوچکتر شده است توصیه نمیشود سیلیس مصرف شده می بایست با احتیاط جمع آوری و به محل مناسب جهت دفن فرستاده شود . 

۴٫     رعایت موارد بهداشتی حین کار و هر چه در معرض بودن کمتر. تمامی افرادی که با سیلیس سروکار دارند باید قبل از غذا دستهای خود را  کاملا با آب و صابون بشویند و در حین کار هر گونه خوردن، آشامیدن وسیگار کشیدن ممنوع است. کارگران باید پس از اتمام روزانه کار حمام کرده وسپس با لباسهای پاک محل کار خود را ترک نمایند. خودروهای این افراد نیز باید در محل دورتری از محوطه عملیات پارک شود.

۵٫     استفاده از لباسهای یکبار مصرف و قابل شستشو درمحل کار – استفاده از لباسهای بلاستینگ در منزل یا محل کار به هیچ عنوان جایز نیست

۶٫     دوش گرفتن روزانه بعد از اتمام کار وتعویض لباس بعد از ترک محل کار بدین معنی که از انتقال آلودگی به منزل ،خودرو و.. جلوگیری شود .

استفاده از ماسکهای تنفسی مناسب تایید شده توسط مراکز مجاز- استفاده از وسایل حفاظت فردی به تنهایی برای عملیات بلاستینگ کافی نیست وباید از تهویه مناسب نیز بهره گرفت .

·         آموزش نحوه کار درست با ابزار وسایل درحین کار

·         استفاده درست  از ماسک ووسایل حفاظت فردی

·         بازرسی مرتب روزانه از وسایل و ادوات کار

·         آزمایش صحت وسایل حفاظت فردی

·         بازرسی نگهداری  وتعمیر درست وسایل

·         انبار داری ایمن  سیلیس

·         PPE باید دارای استاندارد لازم باشند .

۷٫     معاینات منظم دوره ای برای کارگران وافراد در معرض سیلیکا

·         آزمایشات قبل از استخدام و دوره ای حداقل هر سه سال

·         افراد مشکوک بلافاصله به مراکز درمانی اعزام شوند

·         بررسی سوابق شغلی ومدارک پزشکی کارکنان ونیز بیماریهای ریوی پرسنل

·         اسپیرومتری ورادیولوژی و آزمایشات خون 

·         بررسی بیماری سل در این افراد

۸٫     نصب تابلوهای هشداردهنده و بهداشتی در محلهایی که افراد در معرض سیلیس هستند .

۹٫     آموزش مداوم به کارگران در مورد شناخت علایم ،نشانه ها وعوارض مربوط به سیلیکا

·         اطلاع رسانی در مورد خطرات بالقوه وبیماری سیلیکوزیس و نحوه پیشگیری از این بیماری

·         آمار افراد مبتلا به سیلیکوزیس سل و… به پرسنل داده شود

·          نصب دستور العمل ونحوه کار ایمن با سیلیس در محل کار

·         استفاده از MSDS  در محل کار و آموزش به کارگران درمورد نحوه استفاده آن

·         برگزاری کارگاههای آموزشی

·         نحوه گزارش موارد مشکوک اقدامات کنترلی وپیشگیرانه

۱۰٫ گزارش سریع موارد مشکوک ابتلا به سیلیکوزیس و بیماریهای مربوطه به مراکز درمانی

۱۱٫ وسایل و تجهیزات کار با سیلیس چون با سیستم هوای فشرده کار می کنند باید موارد زیر در آنها رعایت شود

·         داشتن گواهی سلامت فنی CERTIFICATE از مراکز بازرسی فنی برای مخازن تحت فشار     

·         بررسی تمامی رابطها وبستها قبل از شروع بکار

·         استفاده از سیستم قطع کن خودکار در نازل پاشنده سیلیس 

·         سالم بودن تمامی گیج ها ومانومتر ها

·         مخزن سیلیس باید سالم بوده و عاری از هرگونه خوردگی، پوسیدگی باشد

·         نحوه ریختن سیلیس داخل مخزن کاملاً خودکار بوده ودستی نباشد .

·         به جای سیلیس می توان از از ساینده های دیگر مانند گرانول اکسید آلومینیوم، ذرات آهن لعاب دار، ذرات چدن malleable  وذرات سنباده استفاده نمود .

·         قطعاتی که خیلی بزرگ نیستند  وامکان جابجایی آنها مقدور است را باید در داخل سالن محصور سند بلاست نمود .

·         سالن بایستی  به نحوی باشد که  رانش هوا از سمت بالا به پایین انجام شود بدین معنی که ضریب خروجی هوا به میزانی باشد تا باعث فشار منفی کمی در سالن سند بلاست گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده وآلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد .در کف سالن و یا دو طرف دیوار سالن درمحاذی کف که در مسیر هوای خروجی به هوای آزاد است جریان هوای آلوده باید از فیلتر های موثر پارچه ای یا از سیلیکون  یا رسوب دهنده های الکترو استاتیک عبور یابد تا مواد ساینده گرفته شود و برای استفاده مجدد در مخزنی که در زیر سالن سند بلاست قرار داده میشود جمع آوری گردد .

·         محل هایی که تاسیسات ثابت مانند بویلر ها مخازن سوخت و یا لوله کشی ها قرار دارد محدوده  سندبلاست کاری بایستی با اسکلت بندی وچادر کشی محصور گردد .

·         اپراتور سند بلاست کار بایستی مجهز به وسایل حفاظت فردی شامل کلاه خود مخصوص سند بلاست air line helmet ، لباس کار با پیش بند مقاوم، چکمه لاستیکی و دستکش ساق بلند باشد .

·         کلاه سند بلاست کار نباید در اختیار فرد دیگری باشد . شیلنگ هوا رسانی کلاه سند بلاست کار بایستی به منبع هوای سالمی متصل شود که دبی هوا رسانی آن کمتر از ۱۷%متر مکعب دردقیقه نباشد .هوای مذکور بایستی توسط فیلتر مناسبی که بدون کاهش اکسیژن هوا بتواند رطوبت ،دوده های روغنی ،ذرات وغبارات به هرگونه گازهای سمی که از کمپرسور هوا تولید میشود مانند co-co2  اکسید های فلزی گوگرد یا نیتروژن دار را جذب نماید توصیه می شود در هوای تنفسی نباید بیش از ۵۰ PPM  کربن منوکسید و بیش از ۱۰۰۰PPM کربن دیوکسید وجود داشته باشد .

·         مراقبتهای دوره ای برای نگهداری تجهیزات و وسایل وسیستم های تهویه و وسایل حفاظت فردی بعمل آید ومخازن تحت فشار کمپرسور و مخلوط کن AIR BLAST CHAMBER  سالانه یکبار تحت فشار تست هیدورستاتیکواقع شود .ساعت کار سند بلاست کار در شبانه رور باید کمتر از ۸ ساعت بوده و اپراتور نباید بیش از ۴۰ دقیقه بطور مداوم در داخل سالن سند بلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار مینماید  و توسط شخص دیگری که در خارج از سالن  باشد مورد مراقبت قرار بگیرد . توزیع نور مناسب در سالن  و سیستم ارتباط تلفنی یا صوتی بین مراقب و فرد سند بلاست کار الزامیست . در صورتیکه جهت تامین روشنایی نتوان از فشار برق تا ۵۰ ولت استفاده نمود برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاژ و سیستم ارتینگ برای وسایل الکتریکی لحاظ شود .

·         افرادی که در نزدیک سالن سند بلاست می باشند و افراد دیگری که در محلهایی به نحوی در معرض استنشاق غبارات ناشی از سند بلاست کاری قرار دارند بایستی از فیلتر تنفسی مناسب استفاده نمایند .

·         ازمایشهای پزشکی شامل X-RAY  از ریه ها و اسپیرومتری برای سند بلاست کاران سالی یکبار الزامیست بایستی در پرونده پزشکی آنها نتایج ثبت شود ودر صورت بروز علایمی دال بر بیماری شغلی کار آنان بایستی عوض شود .

·         به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از الکتریسیته ساکن هنگام عبور مواد ساینده از لوله رابط به نازل، جریان ایجاد شده توسط سیم ارت بایستی به زمین منتقل شود تا از ترکیدن لوله رابط یا ایجاد شوک الکتریکی به سند بلاست کار جلوگیری شود .

·         پس از پایان کار در هرشیفت سند بلاست کار بایستی وسایل حفاظت فردی خود را تمیز نموده و برای شیفت بعد آماده در قفسه مربوط به خود قرار دهد تا پس از استحمام و تعویض لباس از خود رفع آلودگی نموده باشد .

·         در صورت انجام کار در ارتفاع مقررات مربوط به داربستها و استفاده از کمربند ایمنی الزامیست .

·         مدیر واحد بایستی شخصی را جهت نظارت بر کار کارگاههای سند بلاست تعیین نماید تا مقررات فوق را کنترل نماید .

·         شخص مذکور قبل از شروع کار تمامی موارد ایمنی از جمله وضعیت شلنگها، رابطها و بستها را بازدید و در صورت اطمینان از سلامت آنها اجازه کار را صادر نماید .

·         اپراتور سند بلاست بایستی دوره آموزشی ایمنی را گذرانده باشد وتجربه لازم را برای سرعت در مانور بستن شیر مخلوط کن هوا و مواد ساینده که فشاری بین ۵/۵ تا ۵/۶ KGF/CM2  دارا است را هنگام موارد اضطراری داشته باشد .

·         نازل سند بلاست برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی زمانی که اپراتور دچار حادثه گردیده باید بطور خود کار با برداشتن دست از روی آن قطع شود توسط قطع کن خودکار


ارسال دیدگاه

تماس با ما