arammax

1/5 - (1 امتیاز)

وت بلاست یا سندبلاست بدون غبار چیست ؟
وت بلاست در واقع استفاده از ساینده مرطوب ، جهت عملیات پاکسازی سطوح است .
شیوه کار انژکتور وت بلاست با تکیه بر خاصیت ضد گرد غبار،آب و با استفاده از فشار حاصل از پمپ ها ، آب را در جربان عبوری ساینده و هوا قبل از خروج از نازل تزریق مینمایند که این روش را وت بلاست می نامند.
ساینده ها ( ماسه های ) مورد استفاده در وت بلاست ( سندبلاست بدون غبار ) :
سیلیس ، مسباره ، سرباره ، کروزون ، اکسید آلومینیوم ، گارنت ، گلاسبید ، گریت گلس و …
تجهیزات جانبی وت بلاست عبارتند از :
شلنگ بلاستینگ
نازل بلاستینگ
نازل وت بلاست
اتصالات و کوبلینگهای مربوطه
لباس کاربر دستگاه های سیار وت بلاست
stdblast_01
استفاده از انژکتور در ساختار دستگاههای وت بلاست به اپراتور امکان می دهد مقدار آبی را که در مسیر عبور ساینده تزریق مینماید به نحوی اندزه گیری و تنظیم نماید که میزان ضربه وارد به سطح را کاملا کنترل شده در اختیار داشته و کارایی بالای در عمل بلاستیگ و همچنین کاهش گرد و غبار حاصله را به نسبت سندبلاست خشک بدست آورد .
به دلیل تزریق آب قبل از خروج ساینده از نازل تمامی ذرات ساینده مرطوب میشوند این خصیصه در افزایش دید اپراتور بر روی سطح در حال وت بلاست موثر است
روش استفاده از انژکتور وت بلاست
قدرتی که در پشت انژکتور وت بلاست وجود دارد متکی به یک پمپ منحصر به فرد ۱۰:۱ است ، این پمپ از هوای فشرده برای تزریق آب به جریان پرسرعت هوا وساینده استفاده میکند. یک پمپ با این قدرت به راحتی میتواند دو نازل را با دو کنترل مستقل به کار بیندازد.
سیستم انژکتور وت بلاست نیاز به برق نداشته بنابراین هیچ سیم و اتصال الکتریکی در محیط کارگاه وجود ندارد . به دلیل وجود یک پمپ در سیستم انژکتور و استفاده از حجم نسبتا کم آب در این سیستم ، تقریبا هر منبع از آب پاکیزه همچون شیر آب خانگی ، یا تانکر آب میتواند ثابت مورد استفاده قرار گیرد.
در جعبه کنترل سیستم وت بلاست ، یک رگلاتور ( تنظیم کننده ) برای تنظیم فشار آب قرار گرفته که اپراتور وت بلاست میتواند بوسیله آن فشار آب را کنترل کند. اپراتور میتواند مقدار آب را بوسیله یک شیر کوچک که بر روی نازل وت بلاست قرار دارد کنترل نماید. این انژکتور چند کاره به پیمانکار وت بلاست اجازه می دهد عملیات بلاستینگ را در دو حالت خشک و تر ( سند بلاست و وت بلاست ) با یک دستگاه انجام دهد

کاربرد های انژکتور وت بلاست
۱- یک مجموعه دستگاه بلاستینگ با استفاده از این انژکتور به سرعت میتواند سطوح استراکچر های فلزی را با هر درجه ای از پاکسازی ( از یک سطح پاکسازی شده در حد سمباده دستی تا یک سطح فلزی کاملا براق ) در اختیار پیمانکار رنگ آمیزی صنعتی قراردهد.
۲ -بعد از عملیات بلاستینگ و قبل از شروع رنگ آمیزی میتواند بوسیله آب و فشار هوا سطح کار را شستشو داده تا نمک های روی سطح و یا مواد خورنده که ممکن است روی سطوح چسبیده باشند کاملا پاک شوند.
۳- تعداد بسیاری از دستگاه ها با فشار ها و مقادیر مختلف آب و همچنین با تکنیک های مختلف اپراتور با این انژکتور میتواند به صورت چند کاره مورد استفاده قرار بگیرد .
کاربردی ترین دستگاههای وت بلاست ، دستگاههای وت بلاست پرتابل و سیار هستند ، که عمدتا برای آماده سازی سطوح قطعات با ابعاد بزرگ و غیر قابل حمل مورد استفاده قرار میگیرند .
غبار منتشره عملیات بلاستینگ که از برخورد مواد ساینده به سطح و خردایش آنها بوجود می آید در این روش تا ۹۰ % رفع میگردد .
اثرات زیست محیطی نامطلوب ، ناشی از انتشار غبارات در محیط کاربری و استنشاق آن توسط افراد و نیز انتشار مواد ساینده بازگشتی از سطح تا حد زیادی کم میگردد .
توجه:
۱-تمام بخشهای سازنده این انژکتور وت بلاست برای یک اجرای مناسب وت بلاست به صورت کارآمد نیاز است.
۲-باید توجه کرد مبدل نازل نمیتواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد.
۳-تنفس غبار حاصل از ساینده ها در هوا حتی با استفاده از دستگاه وت بلاست همچنان برای سلامتی میتواند مضر باشد لذا پیمانکاران میباست از ماسکهای مخصوص استفاده نمایند.


ارسال دیدگاه

تماس با ما